יכולת קוגניטיבית

מהי יכולת קוגניטיבית?

יכולת קוגניטיבית כוללת את מכלול היכולות השכליות
של האדם: תפיסה, דמיון, תכנון, חשיבה לוגית, הסקת מסקנות, יכולת סיווג, הבחנה בין עיקר לטפל, יצירת קישורים וכמובן זיכרון.
הזיכרון הינו אסוציאטיבי ומבוסס על שלושה שלבים: תפיסה, קידוד ושליפה. לצורך תפיסה יש צורך בקשב ובריכוז כתנאים מקדימים. כל הפעילויות השכליות שלנו, מתבססות בעצם על מגוון
של יכולות קוגניטיביות. 

היכולת הקוגניטיבית מתפתחת לאורך חייו של האדם, ובעיקר בגיל הרך. מחקרים רבים (פיאג'ה, ויגוצקי ואחרים) התמקדו בגיל זה ובחנו את שלבי ההתפתחות של היכולות הקוגניטיביות השונות בילדים. הממצאים שאנו מפיקים מהמעקב אחר ההתפתחות הקוגניטיבית בילדים מלמדים אותנו לגבי מבנה הקוגניציה אנושית גם אצל מבוגרים. אולם גם בגיל מבוגר מתרחשים שינויים ביכולת הקוגניטיבית. 

יכולת קוגניטיבית מנקודת מבט של המוח: המוח מכיל מספר עצום של תאי עצב המקושרים בניהם בקשרים מסועפים ביותר – הקשר בין תאי העצב קרוי סינפסה. כל למידה יוצרת מספר גדול ביותר של סינפסות. אופי הקשר ביניהן, הוא שמאפיין את הלמידה. מספר תאי העצב אינו הגורם המכריע, אלא מספר ואופי הקשרים ביניהם. 

האם ניתן להגדיל את היכולת הקוגניטיבית?

היכולת הקוגניטיבית כמו כל יכולת הנה שילוב בין נתוני בסיס, קרי גנטיקה לבין טיפוח ופיתוח סביבתי. אנשים נבדלים ביכולת התפיסה, הסקת המסקנות והזיכרון, אך למרות זאת תרגול ואימון של כל אחת מיכולות אלה עשויים ליצור שינוי ממשי. ההשפעה הסביבתית לאורך החיים תורמת הן למיקוד מיומנויות והן למימוש הפוטנציאל התורשתי. 

רזרבה קוגניטיבית: הינה המאגר של הלמידה והיכולות שפיתח אדם במהלך חייו. ככל שהרזרבה הקוגניטיבית גדולה יותר, כך תהיה התודעה של האדם חסינה מפני פגיעה שעלולה להגיע כתוצאה מתאונה או כתוצאה מעליה בגיל. מחקרים עדכניים מראים כי אנשים שמוחם נפגע ממחלה ניוונית אך אשר הרזרבה הקוגניטיבית שלהם הייתה גדולה, תפקדו באופן נורמאלי לחלוטין. (Stern Y, 2009). במילים אחרות, אדם אשר פיתח את היכולת הקוגניטיבית שלו, ושמר על חוסנה, לא רק משפר אותה בטווח הקצר, אלא גם מעלה את סיכוייו לשמרה בטווח הארוך. 

היכולת הקוגניטיבית משמשת אותנו בחיי היום יום, בלעדיה איננו מסוגלים להתמצא בעולם שסביבנו. בלעדיה אין אנו יכולים להמשיך להיות מי שאנחנו. ללא זיכרון אין זהות, ללא תפיסה אין תקשורת, וללא יכולת הסקת מסקנות אין אפשרות לקבל החלטות ולו הפעוטות ביותר. לאור הידיעה כי ככל שהרזרבה הקוגניטיבית גדולה יותר כך היכולת הקוגניטיבית תשמר זמן רב יותר ותעמוד בפני פגעי הזמן, מומלץ ללמוד ולפתח יכולת זאת בכל שלבי החיים. 

אחת הדרכים לפיתוח היכולת הקוגנטיבית שבריינספא משתמשת בה היא תוכנה לשיפור הזיכרון. התוכנה מפתחת קשב, ריכוז, זיכרון על צורותיו השונות, תפיסה מרחבית ויכולות ניהוליות.
 
 
 
 

btn
השאירו פרטים וקבלו
24 שעות חינם
בתוכנה לאימון המוח!

btn

 
השאירו פרטים וקבלו 24 שעות התנסות חינם בתוכנה לאימון המוח!
שלח