סדנאות - פיתוח קוגניטיבי למבוגרים

אימון קוגניטיבי למבוגרים

אימון קוגניטיבי עם משמעות למבוגרים היא תוכנית הדגל של בריינספא

הסדנאות המלאות, המקיפות והאפקטיביות ביותר שיש בנמצא.

הירידה הקוגניטיבית העלולה להגיע עם העליה בגיל, איננה רק בזיכרון. היא מתרחשת במכלול היכולות הקוגניטיביות, מסיבות שונות אנו מודעים יותר לירידה בזיכרון. התמודדות ראויה כוללת גירוי והפעלה של מירב הכישורים הקוגניטיביים: קשב, ריכוז, תפיסה מרחבית, חשיבה יצירתית, גמישות חשיבתית, הסקת מסקנות ו...זיכרון. סדנאות בריינספא המלאות הכוללות אימון קוגניטיבי עם משמעות, עוסקות בכל אלה ועוד.
סיעור מוחות במסגרת של קבוצה אינטראקטיבית תומכת, מאפשר לנער תבניות חשיבה ישנות ואולי בלתי רלוונטיות ולקיים בירור מעניין של המשמעויות החדשות שאנו מעניקים לחיינו.


התוצאות הצפויות של סדנה זאת הנם:

 • שיפור התפקודים התלוים בזיכרון
 • שיפור הקשב והריכוז ומכאן יכולות הלמידה
 • הגמשת החשיבה 
 • מודעות עצמית המאפשרת בירור משמעויות אישיות
 • רכישת ארגז כלים להמשך השתפרות אחרי הסדנה

מה בסדנה?
 • התוכנית מיועדת לבני ה45 ומעלה, בעלי סקרנות אינטלקטואלית ונכונות לאימוץ מחשבתי ולהרחבת הדעת.
 • הסדנאות אורכות שעתיים בכל מפגש. סדרה שלמה כוללת 16 מפגשים ולכן מתמשכת כ4 חודשים.
 • התוכנית כוללת את כל האמור לעיל ובנוסף קבלת רישיון ל4 חודשים לתוכנה מובילה לאימון המוח, כאשר האימון נעשה בין   מפגש למפגש בבית הלקוח (תוכנת הפי נוירון, תוכנה בינלאומית הקיימת ב11 שפות כולל עברית).

   
   

אודות הסדנא: 

ריכוז המחקרים שנעשו לאורך 10 השנים האחרונות ברחבי העולם מעיד כי הפעלה אינטנסיבית של הכישורים הקוגניטיביים באמצע החיים, משפרת את יכולת ההתמודדות בשלבים המאוחרים יותר של החיים, דוחה תהליכי נסיגה קוגניטיבית.
מחקר שנעשה בבריינספא והנמצא בעיצומו מראה שיפור גדול למדי במספר פרמטרים קוגניטיביים כבר לאחר סדנה בת 4 חודשים בעיקר בתחומי הקשב, הכישורים הניהוליים והזיכרון הורבלי.


סדנאות למבוגרים נחלקות למספר סוגים, בהתאם לצורך של באי הסדנא. בקצה אחד של הסקאלה נמצאות סדנאות מבוגרים שאליהן הולכים לצרכי פנאי בלבד, כגון חוגים למבוגרים, פיתוח תחביבים או ריקוד.
לעיתים מבוגרים פונים לסדנאות כהזדמנות לאינטרקציה חברתית ולהיכרויות.

חוגי ריקוד יכולים להיכנס גם לקטגוריה זו, ומתווספים אליהם מועדוני קריאה, משחקים קבוצתיים וכו'.
מנגד, סדנאות יכולות לשמש למטרות ספציפיות כגון הכנה לראיונות עבודה, והעשרה מקצועית, או לחיזוק מטרות ארוכות טווח כגון שיפור הכושר והבריאות.

סדנאות אימון קוגניטיבי ושיפור זיכרון של בריינספא מתאימות לקטגוריות האחרונות כיוון שהן מסייעות לפתור בעיות של נסיגה קוגניטיבית ולחזק את הכישורים השכליים לטווח הארוך. במאמר זה נראה כיצד הן יכולות לשרת גם את יתר המטרות, על-ידי ניתוח סוגי הסדנאות האחרים. 

נתחיל בסדנאות פנאי לקהל המבוגר, כגון חוגים. מעבר לאספקט החברתי הקיים ברובם, החוגים מאפשרים לאמן מיומנויות חדשות ביחס לעולם המקצועי של הפרט, ובכך מסייעים להעשיר את הידע שלו ומעודדים אותו לרכוש כישורים חדשים.
מחקרים הראו כי למידת כישורים חדשים הינה בעלת קשר הפוך סיבתי למצב דיכאוני, ואימוץ המוח לתרגול מיומנויות לא מוכרות מעודד בו תהליכים המשפרים את מצב הרוח.

כיוון שבחוגים אין את הלחץ הנפוץ בתחום המקצועי, הם מאפשרים להנות מלמידה ללא צורך להגביל אותה או לקיים סטנדרט ביצועי תובעני. תרגילים לאימון המוח משרתים גם הם בדיוק מטרה זו, בהיותם משחקים מהנים עבור אנשים שאוהבים לפתור תשבצים, חידות ואתגרי חשיבה. הם הזדמנות טובה לתרגל למידה בתנאים מודרכים ונוחים. 

הצורך האחר שסדנאות למבוגרים מספקות לעיתים, הוא הצורך החברתי. אדם מבוגר עלול לבלות במקום עבודה קבוע עם תחלופת אנשים נמוכה את רוב חייו, ועל כן תחסר לו חשיפה חברתית טריה. בשונה מסדנאות רבות לאימון המוח, המתמקדות בתרגילים לבודדים בלבד, בבריינספא האימון כולל פעילות קבוצתית ועל כן לא רק מתאפשרת אינטרקציה חברתית, אלא אף יש עידוד לכך. 

כמובן, חשוב לזכור שבשונה מרוב הסדנאות למבוגרים, לא מדובר רק בהעשרה או חברה, אלא המשתתף זוכה גם לתרגול מיומנויות חשובות אשר יסייעו לו לשמור על בריאותו המנטלית ועל ביצועיו. ועל כן מדובר בסדנא למבוגרים, הכוללת בתוכה את כל האלמנטים הנפוצים שבגללם מבוגרים פונים לסדנאות, בנוסף על תועלת ממשית.
 

btn
השאירו פרטים וקבלו
24 שעות חינם
בתוכנה לאימון המוח!

btn

 
השאירו פרטים וקבלו 24 שעות התנסות חינם בתוכנה לאימון המוח!
שלח