פיתוח זיכרון

פיתוח זיכרון - התנסות:

כדי להתחיל להבין מהו זיכרון, ועל כן, על מה פיתוח זיכרון מבוסס, נפנה לתרגיל פשוט. נסו לשנן את רשימת המספרים הבאה: 3,5,8,3,2,1,8,8,7,4,5,9,6,8.

תעברו על הרשימה פעם אחת, כבו את מסך המחשב, ונסו להיזכר במספרים ולכתוב אותם על דף. ניסיתם? לא היה קל?

כעת נסו את הרשימה הבאה: 1,1,9,2,0,0,1,1,4,5,1,9,4,8. לאלו שלא זיהו, המספרים ברשימה השניה מייצגים את תאריך נפילת מגדלי התאומים ואת תאריך הכרזת העצמאות.
כעת כבו את המסך ורשמו את הרשימה השניה. קל, נכון? בשתי הרשימות אותו מספר ספרות, אך את השניה קל בהרבה לזכור.

התרגיל הנ"ל מביא ראיה פשוטה וברורה לאפשרויות פיתוח זיכרון, שכן הוא מדגים כיצד ידע מוקדם מקל עליכם לזכור מידע. 
 
שיוך אסוציאטיבי 
העקרון עליו מבוסס התרגיל הזה, הוא העקרון לפיו מתנהל הזיכרון שלכם - שיוך אסוציאטיבי.

כשאתם משייכים את 1,1,9,2,0,0,1 למגדלי התאומים, אתם בעצם מאגדים את הרשימה מ7 ספרות לפיסת מידע אחת - תאריך מוכר. מכאן אנו לומדים כלל חשוב, לפיו האופן שבו אנחנו מפרשים את המידע שעלינו לזכור, משפיע על היכולת שלנו לזכור אותו. 

ארגון מידע
דרך יעילה ופשוטה לפיתוח הזיכרון, היא ללמוד לארגן נכון את הידע שלכם. כאשר אתם מנסים לזכור מידע חדש, שייכו את המידע הזה לזיכרונות שכבר מוכרים לכם, באופן שיקשר אסוציאטיבית לכדי פיסת מידע מאוחדת. לדוגמא, אם אתם לומדים נושא אקדמי כלשהו, נניח כלכלה, קשרו את העקרונות שאתם לומדים עם ניסיון החיים היום יומי שלכם, אירועים כלכליים שזכורים לכם או המצב הכלכלי האישי שלכם. תארגנו את המידע החדש כך שתראו אותו רלוונטי למה שאתם כבר זוכרים. למשל, אתם יכולים להציג את מכלול העקרונות הכלכליים שאתם לומדים כגורמים בניתוח של מחיר הרכב שרכשתם. ככל שתתרגלו לעשות זאת, כך תתקדמו בפיתוח הזיכרון שלכם, שכן תוכלו לזכור מידע חדש ביתר קלות. 

סביבת הלימוד
גורם נוסף שבעזרתו תוכלו לזכור טוב יותר, הוא סביבת הלימוד. כפי שראינו, פיתוח זיכרון מתבסס על טבעו האסוציאטיבי של הזיכרון. טבע אסוציאטיבי זה מתבטא לא רק בהקשר לזיכרון קודם, אלא גם בהקשר לסיטואציה שבה למדתם ביחס לסיטואציה שבה אתם מנסים להיזכר. לחילופין, אם אתם צריכים להיזכר במשהו, נסו להתאים את סביבתכם כמה שיותר למצב שבו רכשתם את הזיכרון שברצונכם לשלוף. 

אז מה בעצם פיתוח זיכרון מפתח?
השיטות שעברנו עליהן כדי לזכור טוב יותר, דורשות מיומנות בשימוש. קיימים תרגילים ספציפיים המבוססים על עקרונות השיטות הללו, כמו ויזואליזציה או הרכבת סיפור, אך המשותף לכולן הוא הצורך לתרגל אתן כדי שיהיו קלות לשימוש. פיתוח הזיכרון הוא בעצם אימון עצמי שבו אתם לומדים להשתמש בזיכרון שלכם נכון. שימוש יום יומי והפיכת השיטות הללו להרגלים, מהווה פיתוח זיכרון בכך שהיכולת שלכם לזכור תשתפר פלאים.   

btn
השאירו פרטים וקבלו
24 שעות חינם
בתוכנה לאימון המוח!

btn

 
השאירו פרטים וקבלו 24 שעות התנסות חינם בתוכנה לאימון המוח!
שלח