סדנאות לפיתוח קוגניטיבי

סדנאות לפיתוח ולמניעת נסיגה קוגניטיבית

כפי שבניית הקוגניציה בגילאים הצעירים מחייבת מכלול של למידה, אימון, התנסות, חוויות בינאישיות, פעילות פיזית ועוד, כך גם חידוד וחיזוק הקוגניציה בגיל המבוגר. תהליכי הנסיגה מתרחשים על רקע של תורשה, מצב גופני לא תקין, בעיות רפואיות, חוסר פעילות גופנית, תזונה לקויה, מיעוט אתגרי חשיבה, מיעוט בקשרים חברתיים מעשירים, ומידה של קיפאון מחשבתי. חלק מהמרכיבים אינם בשליטתנו - בעיקר המרכיבים הקשורים בתורשה - אך במרכיבים האחרים ניתן לשלוט, ומכאן שניתן להתמודד איתם באופן חופשי ורצוני. אנשים רבים מניחים כי היכולות הקוגניטיביות שלהם ובעיקר יכולות הקשורות בזיכרון בהכרח אמורים לרדת עם הגיל. כביכול כפי שבגיל מבוגר אנו רצים פחות מהר או קופצים פחות טוב כך אנו גם זוכרים פחות טוב. סדנאות בריינספא נועדו להתמודד עם קשיים אלה, עם הבעיות בזיכרון ועם חוסר האמונה של בני אדם במחצית השנייה של החיים ביכולות השיפור השיכלי שלהם. זאת בהתבסס על מרכיבי האימון והלמידה. מרכיבים אלה הנם אימון, למידה, תזונה מתאימה, מצב בריאותי תקין ופעילות פיזית. 

התוכנית בבריינספא כוללת אימון אישי על בסיס תוכנת MindFit , סדנאות אינטראקציה מאתגרת, ואימון פסיכו- מוטורי. 

סדנת המחשבים – אימון הקשב הריכוז והזיכרון

ראו "חדר כושר למוח" 

סדנת אינטראקציה מאתגרת – הרחבת אופק היכולות הקוגניטיביות

אחד הדברים המאפיינים את המחצית השנייה של החיים בעבור רוב בני האדם, הנה יציבות. בשלב זה של החיים רוב בני האדם הגיעו לעמדה המספקת אותם הן מבחינה מקצועית, הן מבחינה חברתית. יציבות זאת מעניקה תחושה חיונית של ביטחון: כלכלי, משפחתי, חברתי ורגשי, אך מאידך מצמצמת את אופק החוויות והמפגשים המאתגרים. כאשר אנו צעירים אנו מצויים בעיצומו של תהליך למידה אינטנסיבי, אנו קשורים במגוון רחב מאד של קשרים חברתיים, שחלקם מאתגר את שיכלנו: אם זה כאשר אנו מנסים להתקבל לפקולטה בה נלמד, אם זה בחיפוש אחר בן או בת זוג ואם בקבלה למקום עבודה חדש ובניסיונות למצב את עצמנו במסגרתו. 

ככל שחיינו יציבים יותר כך מגוון האינטראקציות, המפגשים הבינאישיים המאתגרים את מחשבתנו, מצטמצמים. אנו פוגשים את אותה חבורת חברים אשר את דעותיכם כמעט בכל נושא אנו מכירים, אנו מבצעים עבודה שאת הכלים להצליח בה רכשנו כבר מזמן. רובנו לא נוטים להיפגש באופן פתוח וכן עם תכנים ואנשים המציגים תכנים חדשים ומפתיעים. 

החשיבה מתפתחת במידה רבה על ידי מפגש בינאישי. 
כל משימה מורכבת ככל שתהיה הניתנת לביצוע באופן אינדיווידואלי הנה משימה סגורה, משמע שלל הפיתרונות האפשריים מוכר, לפחות עקרונית, למי שתכנן את המשימה. מצד שני משימות שיש לבצע בקבוצה כוללות את מרכיב החופש של כל אחד מחברי הקבוצה ובכך הופכות למשימות פתוחות, משימות ששלל אפשרויות ההתמודדות עמן הופך לאינסופי. הזולת הנו הפתעה מתמדת. הזולת יכול תמיד להגיב באופן שונה ממה שציפיתי ממנו, ועל כן למידה במסגרת אינטראקציה קבוצתית הנה למידה מעשירה בהרבה. 

על בסיס הגיון זה מתקיימות סדנאות האינטראקציה המאתגרת. 

הסדנה כוללת רכיבים רבים:

תרגול קבוצתי של טכניקות זיכרון - סדנת זיכרון
דימיון מודרך – המאפשר לאחר מכן דיון מעמיק המשלב בין חשיבה לרגש
דיונים קבוצתיים בשאלות פתוחות, שאלות של פילוסופיית חיים הרלוונטיים לכל אחד מחברי הקבוצה.
תרגול רב חושי
תרגילי יצירתיות - סדנאות יצירתיות
תרגילים פסיכו- מוטוריים קצרים- סדנת מוח ותנועה

הסדנה מאפשרת למידה במסגרת של קבוצה תומכת ובאווירה נעימה ובלתי שיפוטית, שילוב זה בין חוסר שיפוטיות לבין דיון מעמיק המכיל רכיבים של חשיבה ביקורתית (כאשר הביקורת אינה פנית לחברי הקבוצה) הנו שילוב ייחודי המאפשר לבני אדם בשלב זה של החיים להיפתח לתכנים מהם הסתייגו מתוך חשש בעבר. הסדנה כוללת רכיבים מעוררים רבים האמורים לגרות את הדיון הקבוצתי ומכאן גם את המחשבה האישית, רכיבים שמקורם בעולם הספרות, ההגות, האמנות החזותית או המוסיקה. בסופו של כל מפגש מקבלים חברי הקבוצה משימה לקראת המפגש הבא, באופן זה תהליך החשיבה המתעורר במסגרת המפגש משפיע למשך ארוך יותר מזמן המפגש עצמו. 

התוכנית בBrainSpa הנה תוכנית הוליסטית שכוללת את עיקר פעולות המניעה היעילות המוכרות על ידי המדע לצורך התמודדות עם תהליך הנסיגה הקוגניטיבית, התפיסה המונחת בבסיס התכנית היא שהתהליכים הקוגניטיביים הם כה מורכבים, שרק תוכנית כוללת הלוקחת בחשבון את מירב ההיבטים יכולה להשפיע באופן יעיל.  

btn
השאירו פרטים וקבלו
24 שעות חינם
בתוכנה לאימון המוח!

btn

 
השאירו פרטים וקבלו 24 שעות התנסות חינם בתוכנה לאימון המוח!
שלח