סדנאות למבוגרים

סדנאות למבוגרים נחלקות למספר סוגים, בהתאם לצורך של באי הסדנא. בקצה אחד של הסקאלה נמצאות סדנאות מבוגרים שאליהן הולכים לצרכי פנאי בלבד, כגון חוגים למבוגרים, פיתוח תחביבים או ריקוד. לעיתים מבוגרים פונים לסדנאות כהזדמנות לאינטרקציה חברתית ולהיכרויות. חוגי ריקוד יכולים להיכנס גם לקטגוריה זו, ומתווספים אליהם מועדוני קריאה, משחקים קבוצתיים וכו'. מנגד, סדנאות יכולות לשמש למטרות ספציפיות כגון הכנה לראיונות עבודה, והעשרה מקצועית, או לחיזוק מטרות ארוכות טווח כגון שיפור הכושר והבריאות. סדנאות זיכרון של בריינספא מתאימות לקטגוריות האחרונות כיוון שהן מסייעות לפתור בעיות של נסיגה קוגניטיבית ולחזק את הכישורים השכליים לטווח הארוך, אולם במאמר זה נראה כיצד הן יכולות לשרת גם את יתר המטרות, על ידי ניתוח סוגי הסדנאות האחרים. 

נתחיל בסדנאות פנאי לקהל המבוגר, כגון חוגים. מעבר לאספקט החברתי הקיים ברובם, החוגים מאפשרים לאמן מיומנויות חדשות ביחס לעולם המקצועי של הפרט, ובכך מסייעים להעשיר את הידע שלו ומעודדים אותו לרכוש כישורים חדשים. מחקרים הראו כי למידת כישורים חדשים הינה בעלת קשר הפוך סיבתי למצב דיכאוני, ואימוץ המוח לתרגול מיומנויות לא מוכרות מעודד בו תהליכים המשפרים את מצב הרוח. כיוון שבחוגים אין את הלחץ הנפוץ בתחום המקצועי, הם מאפשרים להנות מלמידה ללא צורך להגביל אותה או לקיים סטנדרט ביצועי תובעני. תרגילים לאימון המוח משרתים גם הם בדיוק מטרה זו, בהיותם משחקים מהנים עבור אנשים שאוהבים לפתור תשבצים, חידות ואתגרי חשיבה. הם הזדמנות טובה לתרגל למידה בתנאים מודרכים ונוחים. 

הצורך האחר שסדנאות למבוגרים מספקות לעיתים, הוא הצורך החברתי. אדם מבוגר עלול לבלות במקום עבודה קבוע עם תחלופת אנשים נמוכה את רוב חייו, ועל כן תחסר לו חשיפה חברתית טריה. בשונה מסדנאות רבות לאימון המוח, המתמקדות בתרגילים לבודדים בלבד, בבריינספא האימון כולל פעילות קבוצתית ועל כן לא רק מתאפשרת אינטרקציה חברתית, אלא אף יש עידוד לכך. 

כמובן, חשוב לזכור שבשונה מרוב הסדנאות למבוגרים, לא מדובר רק בהעשרה או חברה, אלא המשתתף זוכה גם לתרגול מיומנויות חשובות אשר יסעו לו לשמור על בריאותו המנטלית ועל ביצועיו. ועל כן מדובר בסדנא למבוגרים הכוללת בתוכה את כל האלמנטים הנפוצים בגללם מבוגרים פונים לסדנאות, בנוסף על תועלת ממשית.   

btn
השאירו פרטים וקבלו
24 שעות חינם
בתוכנה לאימון המוח!

btn

 
השאירו פרטים וקבלו 24 שעות התנסות חינם בתוכנה לאימון המוח!
שלח