אלצהיימר

תדמיינו שכל הזיכרונות שלכם, הטובים והרעים, המאושרים והעצובים, המצחיקים, הקטנים והגדולים נעלמו ונשארתם עם חלל ריק במוח, מבלי יכולת להיזכר איך הגעתם לפה, מי הם האנשים שיושבים לידכם, איפה אתם גרים, איזה שנה זאת ובני כמה אתם. תדמיינו ששכחתם לבצע את הפעולות הפשוטות ביותר כמו להתקלח, ללכת לשירותים, לאחוז ולאכול בסכין ומזלג, לשרוך את שרוכי הנעליים ועוד. אלו הם רק חלק מהתסמינים והסממנים האופייניים למחלת האלצהיימר האכזרית, הפוגעת בין היתר בזיכרון וביכולות הקוגניטיביות של האדם מהפשוטות למסובכות. 
כיום, בעקבות מחקרים מרובים של שנים ארוכות, אולי ניתן קצת לראות אור בעולמם החשוך של חולי אלצהיימר ולתת תקווה לחולים ולבני משפחתם בעזרת כלי אבחון, מניעה וטיפול חדישים. 


מה היא מחלת אלצהיימר?

מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית של תאי המוח, מתבטאת בעיקר בפגיעה בזיכרון ובפגיעה בהתמצאות המרחבית, הגורמת לפגיעה מתמשכת ביכולת הקוגניטיבית. הינה מחלה פוגענית, כרונית, הדרגתית וקשה אשר במהלכה, מתקיים ניוון כרוני ומתמשך של תאים שונים באזורים שונים במוח. מכיוון, שהפגיעה היא הדרגתית, במשך השנים האדם מאבד את היכולות התפקודיות והקוגניטיבית שלו. הפגיעה ניכרת בעיקר בזיכרון שהולך ונעלם ומגיע למצב של חוסר זיכרון, מחשבות לא הגיוניות, הזיות, בלבול, חוסר יכולת לבצע פעולות פשוטות ועוד. מחלת אלצהיימר היא מחלה מאוד פוגענית וקשה בעיקר לבני המשפחה, אשר עדים בעצם להיעלמות אהוב ליבם והפיכתו לאדם זר לעצמו ולהם. המחלה פוגעת בעיקר בבני גיל הזהב והיא שכיחה ביותר בגילאי ה-90 (50% מהאנשים בגיל 90 חולים באלצהיימר). 
סימני מחלת האלצהיימר מופיעים בהדרגה וגורמים לפגיעה בתפקודים קוגניטיביים רבים. בשלב ראשון, מופיעה פגיעה קלה בזיכרון הנקראת- ליקוי קוגניטיבי מתון.

מהם הגורמים למחלת אלצהיימר? 

למרות המחקרים הרבים אשר נעשו ונעשים בימים אלו על מחלת אלצהיימר, עדיין לא נמצא גורם אחד, ישיר אשר אחראי להתפרצות המחלה. אך נמצאו מספר גורמי סיכון אשר שילובם ביחד או לחוד, עלולים להגביר את הסיכויים לחלות במחלת אלצהיימר. גורמי סיכון אלו כוללים: גיל האדם (ככל שהאדן מזדקן וגילו מעל 70, כל עולים סיכוייו לחלות במחלת אלצהיימר), גנטיקה והיסטוריה משפחתית של אלצהיימר, פגיעה ו\או חבלות פיזיות לראש ולמוח, שתייה מרובה של אלכוהול, גידולים שפירים או\וממאירים במוח, חוסר בציאנוקובאלאמין (ויטמין B12), חשיפה כרונית וממושכת לחומרים כגון סיליקון, אלומיניום ועוד העלולים לשבש את תפקוד תאי המוח, מחסור בויטמינים ובמינרלים, הפרעות באספקת החמצן למוח. 

כיצד ניתן לאבחן אלצהיימר? 

החולים מבחינים בירידה קוגניטיבית קלה, והמחלה מתבטאת בעיקר בהפרעות בזיכרון לטווח הקצר. לאורך הזמן, תסמיני המחלה מחמירים, והליקוי הקוגניטיבי המתון הופך בהדרגה למחלת האלצהיימר. לצערנו הרב, מרבית המקרים של אבחון מחלת אלצהיימר נעשה לרוב בשלבים מתקדמים של המחלה, בשל חוסר הבנת המחלה, התעלמות מתסמינים וכדומה. לרוב המחלה מאובחנת על ידי המשפחה, הרופא המטפל והסביבה הקרובה של החולה, אשר ערה לשינויים ביכולות התפקודיות של החולה, בעיות זיכרון, הזנחה וחוסר היגיינה, חוסר יכולת לעשות את המטלות הפשוטות ביותר (כגון: לאוכל, להתקלח, להתלבש ועוד), חוסר אוריינטציה, נטייה ללכת לאיבוד ולאבד חפצים, חוסר שליטה על סוגריים, דיבור לא ברור ומובן עד לצורך בקבלת סיעוד מלא. על מנת לאבחן את המחלה, יהיה צורך לערוך מספר מבחנים ובדיקות אשר יאששו את המחלה ובאיזה שלב נמצא האדם. אחד המבחנים החשובים ביותר לאבחון המחלה נקרא מבחן מיני מנטל. מבחן זה בודק את היכולות הקוגניטיביות והזיכרון של האדם ועל ידי מתן ניקוד מיוחד, יוכל הרופא לדעת באיזה שלב נמצא החולה (ראשוני, בינוני, מתקדם, קשה ועוד). 

האם ניתן לטפל באלצהיימר? 

הטיפול במחלת אלצהיימר הינו טיפול תסמיני בלבד, כיוון שעדיין לא נמצאה התרופה אשר תרפא לחלוטין את האדם מהמחלה. 
באופן כללי, ככל שהמחלה תאובחן מוקדם יותר כך יהיה ניתן למנוע את הידרדרות הקוגניטיבית המהירה ואת בעיות הזיכרון. 
בשלבים מתקדמים של המחלה, ייתכן ויהיה צורך בנוסף לטיפול התרופתי גם טיפול סיעודי לחולה ששכח מיהו, היכן הוא וכיצד מבצעים את הפעולות היומיומיות הפשוטות ביותר ובכך הוא מהווה סכנה לעצמו ולסביבתו.


צרו קשר עוד היום עם בריינספא ואנו נתאים עבורכם את הטיפול המתאים ביותר.
   

btn
השאירו פרטים וקבלו
24 שעות חינם
בתוכנה לאימון המוח!

btn

 
השאירו פרטים וקבלו 24 שעות התנסות חינם בתוכנה לאימון המוח!
שלח